zobacz multimedia
Plusik
home projekty o nas repertuar spektakle newsy multimedia kontakt

SYNEK

"SYNEK" - Kopalnia Guido/ Zabrze

Występuje: Marcin Gaweł.
Reżyseria: Maciej Podstawny.
Ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus
Scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek
Na podstawie tekstów: Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka


Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk", ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który - tylko u nas - po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie... Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki - metafizyki - biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim.

Fragmenty recenzji:

Spektakl "Synek" jest bezsprzecznie największym zeszłorocznym osiągnięciem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Teatralny eksperyment, zaproponowany przez śląskiego aktora Marcina Gawła i krakowskiego reżysera Macieja Podstawnego, okazał się strzałem w dziesiątkę.
Kajetan Berezowski, Polska Dziennik Zachodni


Tymczasem w Synku pojawiają się i śląskie przyśpiewki, i sentymentalne portrety rodziców i dziadków. Ale wszystko to ujęte w formę poetycką, chwilami nieco abstrakcyjną, sporo czerpiącą z choreografii (…). Tożsamość śląska może mieć zatem przyszłość. Pytanie, jaką wytworzy sobie formę. W przypadku "Synka" pytanie Twardocha można by więc odwrócić: kogo obchodziłby taki tekst po polsku? Być może - niewielu. I o tym też jest to przedstawienie.

Witold Mrozek


PREMIERA 6 lipca 2013

Czas trwania: 90 min

Gramy 21 września o godzinie 20.00 na dużej scenie.

Bilet normalny: 50zł
Bilet ulgowy: 30zł

Copyright by Teatr Konsekwentny 2011 | Design by Kasia Osipowicz | Animations Olga Zmysłowska
bbiMiasto Stołeczne WarszawaWarszawa Europejska Stolica Kultury