zobacz multimedia
Plusik
home projekty o nas repertuar spektakle newsy multimedia kontakt

ZBOMBARDOWANI

Tłumaczenie: Paweł Łysak, Paweł Wodziński
Reżyseria i scenariusz: Marek Kalita
Obsada:
Cate - Aleksandra Popławska,
Ian - Krzysztof Franieczek,
Żołnierz - Adam Sajnuk
oraz Wvarwzeky – Wez Kombo Bouetoumoussa

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Popławska, Bartek Lewczuk,
Dominik Kowalczyk
Kostiumy: Agnieszka Tomaszewska
Reżyseria świateł: Piotr Pawlik
Oświetlenie: Paweł Wilewski
Elektroakustyk: Piotr Malinowski

Zdjęcie/plakat: Dominik Czerski
Projekt/plakat: Katarzyna Osipowicz

 

Opis spektaklu:

„Zbombardowani” („Blasted”) pierwsza sztuka Sary Kane, angielskiej dramatopisarki, której sztuki krytycy wymieniają obok dzieł największych twórców XX-wiecznego teatru: Samuela Becketta, Harolda Pintera i Edwarda Bonda.

Za życia okrzyknięta mianem skandalistki, dopiero po tragicznej samobójczej śmierci dostrzeżono piękno i poezję jej dramatów porównując ją nawet do Szekspira. Harold Pinter, pisał, że Kane stawia czoło najbardziej aktualnym, prawdziwym, groźnym i bolesnym problemom współczesności.

„Moja sztuka jest tylko cieniem rzeczywistości, która jest znacznie trudniejsza do zniesienia. Łatwiej oburzać się na jej reprezentację w teatrze niż na rzeczywistość, bo łatwiej jest zrobić coś ze sztuką: zakazać, ocenzurować, zabrać teatrowi dotacje. Ale co można zrobić z tą kobietą powieszoną w lesie. Zabrać jej subwencję?” Pisała Sara Kane.

Marek Kalita znany z subtelnych i estetycznych realizacji teatralnych (min. Kalimorfa, Fernando Krapp napisał do mnie ten list…),który tworzy tzw. teatr wewnętrzny, nie chce epatować scenami brutalnymi zawartymi w dramacie, chce się skupić na istocie sztuki, na pustce egzystencjalnej ludzi, którzy muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością wojny, którzy poszukują miłości w świecie przemocy i zła.

 

Copyright by Teatr Konsekwentny 2011 | Design by Kasia Osipowicz | Animations Olga Zmysłowska
bbiMiasto Stołeczne WarszawaWarszawa Europejska Stolica Kultury