zobacz multimedia
Plusik
home projekty o nas repertuar spektakle newsy multimedia kontakt

TAŚMA STEPHEN BELBER

 Stara przyjaźń nie rdzewieje?

"Taśma" w reż. Michała Siegoczyńskiego Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego w Teatrze Stara ProchOFFnia w Warszawie. Pisze Cezary Korycki w TVP on-line.

«"Taśma" jest nową i zaskakującą propozycją Teatru Konsekwentnego. Dotychczasowy reżyser Adam Sajnuk występuje tu jedynie jako aktor - na tym jednak nie koniec nowości...

Sceniczni aktywiści z warszawskiej Starej Prochowni, dotychczas preferujący frywolny repertuar, teraz zapraszają do współpracy reżysera Michała Siegoczyńskiego i dwójkę nowych aktorów - Magdalenę Popławską i Krzysztofa Prałata.

W "Taśmie" Stephena Belbera publiczność, zamknięta w klaustrofobicznym wnętrzu pokoju taniego hotelu gdzieś w Michigan, uczestniczy w spotkaniu dwóch prawie trzydziestoletnich mężczyzn. Kiedyś byli szkolnymi przyjaciółmi. Dziś Jon jest reżyserem stojącym u progu filmowej kariery, a Vince lekkoduchem z Oakland, strażakiem dorabiającym na handlu kokainą.

Przyjacielskie ciepło spotkania kumpli z amerykańskiego liceum stygnie z każdą chwilą - posługują się innym językiem, należą do innych światów, inaczej też patrzą na rzeczywistość.

Gdy okazuje się, że miłosne podboje nastolatków, pamiętane jako bolesne zadry tkwią w ich myślach przez lata, wieczór przeradza się w zimną psychologiczną rozgrywkę...

Niezdrowe męskie ambicje, oparta na kruchej podstawie "przyjaźń" czy wreszcie manipulacja uczuciami innego człowieka były pokazane już na tysiąc sposobów.

W niewielu jednak relacje miedzy ludźmi przeradzają się w sytuację interpersonalnego "braku powietrza", psychologicznego dyskomfortu, który tak mocno udziela się publiczności.

Aktorzy trafnie realizują założenia taktyczne Berbera, a widz tylko dzięki nutce ironii wprowadzanej przez niesfornego Sajnuka, może przetrwać na "Taśmie" aż do nieoczekiwanego rozwiązania. Emocje w cenie biletu."


Cezary Korycki
TVP on-line, 20-06-2005

Copyright by Teatr Konsekwentny 2011 | Design by Kasia Osipowicz | Animations Olga Zmysłowska
bbiMiasto Stołeczne WarszawaWarszawa Europejska Stolica Kultury