zobacz multimedia
Plusik
home projekty o nas repertuar spektakle newsy multimedia kontakt

"Świństwo"

Laureat X OPMW

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Przekład - Barbara Walicka
Adaptacja - Janusz Chabior
Reżyseria - Anita Poddębniak
Opieka scenograficzna - Małgorzata Bulanda


Monodram jest oparty na powieści francuskiej pisarki Marie Darrieussecq pod tym samym tytułem.
Przedstawienie jest kameralną opowieścią bohaterki, wspominającej zdarzenia ,które doprowadziły ją do przemiany w świnię. Przemiana nie wynika z fatalizmu ale jest świadomym wyborem egzystencji zgodnej z instynktem.
Zderzenie jakim jest opowiadanie zwykłej kobiety z absurdem zawartym w powieści daje efekt tragikomicznej historii o współczesnej kobiecie.
Inscenizacja jest kameralna, można powiedzieć „domowa", stawiająca na środki aktorskie. Najważniejszy jest dramat kobiety; jej instynktowne dążenie do życia zgodnie
z prawami natury w otaczającym ja świecie.
Jak pisze tłumaczka powieści Barbara Walicka, która oglądała spektakl: ,,Dzięki aktorskiemu kunsztowi dokonująca się na scenie przemiana bohaterki w świnię nie jest szokująca, niezrozumiała czy obrzydliwa. Wręcz przeciwnie: wątek tej przedziwnej transformacji został wykorzystany do odsłonięcia złożonych warstw psychiki, do ukazania zderzenia ludzkiego ze zwierzęcym, metaforycznego z dosłownym. Cywilizacji z tym
co u nas pierwotne. A także do wyznaczenia nikłej granicy między kiczem a dramatem rozgrywającym się w ludzkim wnętrzu."

Data premiery: 27 listopada 2011 r. , Klub Aktorski w Teatrze Modrzejewskiej

Czas spektaklu: 1 godzina

Copyright by Teatr Konsekwentny 2011 | Design by Kasia Osipowicz | Animations Olga Zmysłowska
bbiMiasto Stołeczne WarszawaWarszawa Europejska Stolica Kultury