zobacz multimedia
Plusik
home projekty o nas repertuar spektakle newsy multimedia kontakt

SAMOSPALENIE

SAMOSPALENIE – Fundacja Sztuki Orbis Pictus

 

występuje: Przemysław Bluszcz

reżyseria: Krzysztof Szekalski

scenografia: Kobas Laksa

 

Warszawa. Wrzesień 1968 r. Centralne Uroczystości Dożynkowe na Stadionie Dziesięciolecia.

Bohaterski akt, radykalny i ostateczny gest sprzeciwu Ryszarda Siwca wobec interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji staje się punktem zwrotnym w karierze oficera Służby Bezpieczeństwa. Dziś, zepchnięty na margines historii, (anty)bohater minionego systemu, pozbawiony przywilejów i władzy - próbuje zrekonstruować swoją drogę, odzyskać ciągłość własnej biografii, zrozumieć i zdefiniować swoją tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być..?

Spektakl jest próbą stworzenia takiego portretu. Nieoczywistego, prowokującego, portretu wielokrotnego, w którym fikcja i kreacja przeplatają się z realnym głosem historycznych faktów.

Przemysław Bluszcz odważnie wkracza w obie te rzeczywistości. Stwarza je na scenie w skondensowanych, mocnych obrazach, które drażnią, wzruszają, czasem śmieszą, a zarazem podważają jednoznaczność ocen postaw ludzi uwikłanych w zbrodnie minionego systemu.

 

Fragmenty recenzji:

 

Zepchnięty na margines historii antybohater minionego systemu po latach próbuje zrekonstruować swoją drogę, usiłuje zdefiniować po raz ostatni swoją tożsamość. Kim jest lub też kim mógłby być? Monodram "Samospalenie" jest próbą stworzenia takiego portretu, w którym kreacja artystyczna przeplata się z głosem prawdy i historycznych faktów.

Grzegorz Żurawiński

 

Link do trailera: https://www.youtube.com/watch?v=7aOVq4HSJko

 

PREMIERA 14 listopada 2013
Czas trwania: 65 min
Gramy 18 września o godz. 19:00 na małej scenie

Cena biletu: 20zł

Copyright by Teatr Konsekwentny 2011 | Design by Kasia Osipowicz | Animations Olga Zmysłowska
bbiMiasto Stołeczne WarszawaWarszawa Europejska Stolica Kultury